افزایش تولید 20 درصدی کنسانتره زغالسنگ محقق شد

افزایش تولید 20 درصدی کنسانتره زغالسنگ محقق شد

آمار تولید کنسانتره زغالسنگ در دوره سه ماهه نخست سال جاری گویای دستیابی به حدود ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده در این باره است .

*** پیش‌بینی برای تولید کنسانتره زغالسنگ

به نقل از خبرگزاری صنایع , برپایه داده‌های آماری وزارت صنعت , میزان کنسانتره زغالسنگ در سه ماهه ابتدایی پارسال برابر با ۳۵۵ . ۸ هزار تن بود که امسال ۴ . ۴ درصد افت دارد با این وجود تولید زغالسنگ در سه ماهه اول امسال ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده تولید را برای سال ۹۹ محقق نموده است .

همینطور آمارها نشان می‌دهد که سال گذشته میزان تولید زغالسنگ مورد نیاز به میزان ۶۴ درصد نیاز بود و بقیه از محل واردات تامین شد تا آنجا که از مجموع ۲ . ۵ میلیون تن زغالسنگ مورد نیاز در سال ۹۸ , بالغ بر ۱ . ۶ میلیون تن از محل تولید داخل تامین شد .

چهار حوزه اصلی زغالسنگ کشور طبس , کرمان , البرز شرقی و البرز مرکزی است .

اکنون کارخانه ذوب آهن اصفهان مصرف کننده اصلی زغالسنگ تولیدی است و مسوولان این کارگاه میزان نیاز سالیانه خود را بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ذکر کرده‌اند .

سال قبل بیش از ۷۰۰ هزار تن کنسانتره زغالسنگ از سوی واحدهای تولیدی برای مبادی مصرف ارسال شده بود .

برآورد شده با توجه به روند مصرف زغالسنگ در کشور ( واحدهای فولاد سازی کوره بلند ) حدود چهار میلیون تن زغالسنگ سالیانه مورد نیاز است .

کارشناسان صنعت زغال سنگ کشور برآورد کرده اند میزان تولید این بخش با حمایت‌های وزارت صنعت , معدن و تجارت با برنامه‌ریزی لازم به ۱۰ میلیون بدن خواهد رسید که از این رقم پنج میلیون تن کنسانتره حاصل می شود .

کنسانتره زغالسنگ

*** ذخیره قطعی یک میلیارد تنی

مطالعات زمین شناسی حاکی است که اکنون یک میلیارد تن ذخیره قطعی زغالسنگ در کشور وجود دارد و برنامه های اکتشافی در دست اجرا می تواند , میزان ذخایر را ارتقا دهد .

اداره توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی کشور ایران ( پیش از این آمار داد که برنامه های اکتشافی در دولت های یازدهم و دوازدهم تا پایان سال ۹۸ میزان ۳۴۵ میلیون تن ذخیره تازه زغال کک شو برای فولاد سازی به دست آمد , ضمن این‌که ۲۲۰ میلیون تن نیز زغال حرارتی به ذخایر کشور افزوده شده‌است .

میزان پیشین زغال کک شو ۷۵۲ میلیون تن ثبت شده بود , اکنون به یک میلیارد و ۹۷ میلیون تن رسیده و زغال حرارتی نیز از ۴۱۰ میلیون بدن , اکنون ۶۳۰ میلیون تن ثبت شده‌است .

آذرماه سال ۹۷ بعد از مدتها دعوا و بررسی راجع به شیوه نرخ‌گذاری زغالسنگ که همواره مورد نارضایتی تولیدکنندگان بود , به فرمولی مورد رضایت در بین تولید کنندگان ( انجمن زغال سنگ ) و مصرف کننده ( ذوب آهن اصفهان ) رسیدند .

برابر فرمول تعیین شده بها خرید زغال سنگ بر مبنای ۲۶ . ۵درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا بر مبنای مشخصات فنی مورد توافق بین ذوب آهن اصفهان و انجمن زغال سنگ جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید .

تولید کنندگان اکنون باردیگر موضوع بازبینی نسبت به نرخ را با توجه به رشد قیمت فولاد خواستار گردیده اند .

*** برآورد تولید و ظرفیت زغالسنگ

, نو ترین آمارهای وزارت صنعت , معدن و تجارت نشان می دهد , که بیش تر از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال درسطح میهن موجود هست که تعداد ۱۱۵ معدن مرتبط با زغال‌سنگ است و سهم اشتغال بیش تر از ۱۷ هزار نفری را به خویش اختصاص داده‌اند .

گنجایش زغال‌سنگ مملکت در سال قبلی سه میلیون و ۴۰۰ هزار بدن اعلام شد , میزان ایجاد نیز یک میلیون و ۸۰۰ هزار بدن کنسانتره برآورده شده و در سال ۹۷ نیز به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار بدن کنسانتره ایجاد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top