بهره‌برداری 196 طرح در وزارت نیرو تا پایان سال جاری

بهره‌برداری 196 طرح در وزارت نیرو تا پایان سال جاری

وزیر نیرو از بهره‌برداری از ۱۹۶ طرح با سرمایه‌گذاری ۳۴ هزار میلیارد تومان تا پایان سال جاری  در وزارت نیرو خبر بخشید .

*** بهره‌برداری از ۱۹۶ طرح

به نقل از خبرگزاری صنایع , رضا اردکانیان در خصوص افتتاح از ۱۹۶ طرح تا پایان سال جاری , اظهارداشت :

در قالب پویش هر هفته الف . ب . کشور‌ایران , تاکنون ۵۴ طرح بزرگ با محاسبه طرح ۲۳ مردادماه با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیار تومان در بخش‌های آب و برق و فاضلاب , به بهره برداری رسیده است , ولی تا پایان امسال ۱۹۶ طرح دیگر با سرمایه‌گذاری ۳۴ هزار میلیارد تومان هم به افتتاح خواهد شد .

طرح مهم ۲۳ مردادماه , طرح توسعه منابع آب و خاک در بخش ها مرزی کشور است , به جرئت می‌توان گفت کشور ما روی نقشه جغرافیایی از دید تنوع مسائل آب‌های مرزی و حوزه‌های آبریز مشترک , شرایط منحصر به فردی دارد .

او با اشاره به وجود ۱۲ استان دارنده مرز خشکی و ۴۸ رودخانه مرزی که حدود ۴۰ مورد از آن ها منشاء داخلی دارند تاکید کرد و بیان کرد :

برای تمام این آب‌ها موافقت‌نامه و مقاوله‌نامه بین‌المللی معتبر وجود دارد , این در حالی است که تا قبل از پیروزی انقلاب , در همین کشور با همین سرمایه و همین آب‌ها , فقط یک طرح مرزی به اجرا رسیده بود که مربوط به احداث سد ارس با قدرت تهیه و تنظیم ۶۵۰ میلیون متر مکعب در سال بر روی رودخانه مرزی ارس بود .

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا اولِ دولت یازدهم ۲۸ سد دیگر با قدرت تهیه ۳ . ۲ میلیارد متر مکعب احداث شد و در دولت هم به تنهایی در بخش رودخانه‌های مرزی ۲۴ سد دیگر با تنظیم ۲ . ۵ میلیارد متر مکعب تاکنون به افتتاح رسیده است .

*** انگیزه اصلی طرح

وزیر نیرو انگیزه اصلی این طرح‌ها را تامین آب شرب مردمان و تثبیت جمعیت و رفاه و آسایش مردم دانست و اذعان کرد :

آب آشامیدنی ۴۶ شهر و یک هزار و ۳۶ روستا از محل این طرح‌ها تاکنون تامین شده‌است و ۳۷۰ مگاوات ظرفیت برق‌ آبی نصب شده روی این سدها به شبکه برق میهن متصل شده است و از لحاظ شبکه‌های امروزی آبیاری و زهکشی نیز تا حدود ۲۰۰ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده است که به مرور این شبکه‌‌ها به مدار می آیند .

اردکانیان با تاکید بر این‌که شبکه‌های آبیاری و زهکشی نقش مهمی در تنطیم ایجاد مواد غذایی دارند , تصریح کرد :

کشور ما از حیث سطح زیر کشت آبی بعداز چین و هند و ایالات متحده و پاکستان , پنج‌مین کشور جهان است .

در دنیا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر حدودا ۴۰ هکتار زمین پایین کشت آبی موجود هست و در مرزوبوم ما این آمار ۲ . ۵ برابر میانگین جهانی است بنابراین ما درصورتی که الگوهای صحیح کشت , روش‌های صحیح آب پاشی و از فناوری‌های روز استفاده کنیم , امنیت غذایی در کشور ما دیگر گرفتاری نخواهد بود .

وزارت نیرو

*** طرح‌های در حال افتتاح

به نقل از خبرگزاری صنایع , وزیر نیرو در پایان آئین بهره‌برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی کشور با اشاره به طرح‌های در اکنون افتتاح وزارت نیرو , اظهار داشت :

در اجرای این طرح‌های مرزی , تعداد متعددی از شرکت‌ها , کارخانجات تولیدکنندگان و طراحان کشور مشغول شدند , ۴۱ شرکت مهندسین مشاور و ۲۰۰ پیمانکار بزرگ درین پروژه ها درگیر بودند , که بزرگترین آنها قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا است که از دید مالی بیش تر از ۴۵ درصد طرح‌ها توسط آنها اجرا شده یا این که در دست اجرا است و آنچه که اکنون در استان‌های کرمانشاه و ایلام بهره برداری رسمی شود , موجب ارتقا چهار برابری محصولات کشاورزی در این بخشها و ایجاد اشتغال قابل ملاحظه خواهد شد .

همینطور تا به امروز مرحله زیر کشت به وسعت ۲۳ هزار هکتار ایجاد شده است که تا پایان همین سال به ۳۵ هزار هکتار خواهد رسید و سعی خوا‌هیم کرد در ماه‌های پایان دولت دوازدهم در سال ۱۴۰۰ نیز این مسیر رو به رشد  در وزارت نیرو ادامه داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top