مدیر عامل سازمان صنایع کوچک :قرارداد های واگذاری زمین صنعتی 5 برابر میگردند

قرارداد های واگذاری زمین صنعتی 5 برابر میگردند

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از پنج برابر شدن قراردادهای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی کشور خبر اعطا کرد .

*** ساخت شهرک‌های صنعتی یکپارچه

به نقل از مدیر عامل سازمان صنایع کوچک , محسن صالحی‌نیا درنشست معرفی سرپرست کمپانی شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی , ذکر کرد :

یکی از مقاصد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ابران در سال ۹۹ ساخت شهرک های صنعتی یکپارچه در مملکت است .

انگیزه کلیدی ساخت این شهرک ها , قراردادن تمام حلقه های زنجیر یک صنعت , از مواد اولیه تا بسته بندی وصادرات یک محصول نهایی در یک جا است .

*** استقبال از سرمایه‌گذاری درکشور

او با بیان پنج برابر شدن قراردادهای واگذاری زمین درشهرک‌های صنعتی با وجود تحریم‌ها , اعلام‌کرد :

در چهار ماه اولِ سال ۹۹ با وجود همه محدودیت‌های بین‌المللی و فشارهای اقتصادی , قرارداد برای واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشورنسبت به زمان مشابه در سال ۹۸ پنج برابر شده‌است .

این مسائل نشان‌دهنده استقبال از سرمایه‌گذاری در صنایع کشوراست , که مسئولیت مدیران صنعتی برای تأمین زیرساخت‌های لازم را سنگین‌تر می‌نماید .

*** همکاری با وزارت نیرو در توسعه و گسترش شهرک‌های صنعتی

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک با دقت به امکان و توانایی‌های استان خراسان رضوی در حوزه‌ صنایع غذایی , ادامه داد :

با اعتنا به قابلیت‌های موجود در استان خراسان رضوی در حوزه صنایع غذایی می‌توان شهرک‌های یکپارچه را با همه واحدهای فعال در زمینه تولید مواد غذایی در این استان ساخت .

در این زمینه با وزارت نیرو به یک فرمول مشارکتی رسیده ایم تا بتوانیم از طریق آن آب و برق کلیه شهرک‌های صنعتی را تامین کنیم .

*** نقش استانداری‌ها در تامین هزینه‌ها

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در ارتباط با امداد استانداری‌ها در زمینه ی تامین هزینه‌ها , گفت :

به دلیل افزایش قیمت‌ها , هزینه تامین زیر ساخت‌ها وتوسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی نسبت به سال ۹۸ دوتا سه برابر شده‌است .

به این ترتیب لازم است استانداری‌‌ها هم شرکت‌های شهرک‌های صنعتی را در تأمین منابع مالی برای توسعه زیر ساخت ها امداد دهند .

*** مقام پنجمی در حوزه اشتغال , صادرات وسرمایه گذاری در مرزوبوم

صالحی نیا در ارتباط با شاخص های استان خراسان رضوی در حوزه تولید , خاطر نشان نمود :

استان خراسان رضوی از لحاظ شاخص‌های ایجاد در زمینه‌ی اشتغال , ارزش افزوده , صادرات , سرمایه‌گذاری , نوسازی و بازسازی در کشوربرجسته است , و در بین پنج جایگاه اول ایران جای‌دارد .

تنوع صنعت های دراین استان از دید صنایع مرتبط با فرآوری کانی های معدنی و ساخت صنعت های معدنی مثل فولاد , چینی , سرامیک , یا صنایعی بر طبق تامین نیازهای ساختمانی زیاد متنوع است , که قادر است در ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشوربسیار موثرباشد .

صنایع معدنی با وجود مواد اولیه و تامین آن در درون , می‌تواند با توجه به شرایط موجود به رشد شاخص‌ها در کشور یاری دهد .

*** خراسان رضوی قطب صنایع غذایی , بسته بندی و صنایع تبدیلی

او راجع‌به شاخص صنعت قطعه , خودروسازی و صنایع کشاورزی در استان خراسان رضوی , اعلام‌کرد :

خراسان رضوی در صنعت قطعه سازی و خودروسازی هم جزو پنج استان نخست کشور است و این استان توانایی توسعه بیش از پیش درصنعت خودروسازی را هم دارد .

همینطور خراسان رضوی قطب صنایع غذایی , کشاورزی , بسته‌بندی و صنعت های تبدیلی در کشور است که تولیدات آن مبتنی بر صادرات بوده و خوشه‌های صنعتی هم در این حوزه مشغول فعالیت می‌باشند .

تا کنون ۶ خوشه صنعتی در خراسان رضوی تکمیل شده و ۲۰ خوشه صنعتی دیگر هم در این استان در دست مطالعه است . همینطور این استان در حوزه کنسرسیوم‌های صادراتی و فن بازارها جزء استان‌های فعال کشور هست .

*** گسترش شهرک‌های صنعتی

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک  وشهرک های صنعتی در پایان با توجه بدین این که تعداد واحدهای راکد در شهرک های صنعتی مرحله کشوربه ۲۱ درصد می رسد , ذکر کرد :

این تعداد در خراسان رضوی ۱۶ درصد است که نشان دهنده وضعیت عالی این استان در حوزه فعالیت‌های شهرک‌های صنعتی است .

می بایست همت کرد تا همه ی واحدهای دارای مشکل در این بخشها عارضه یابی شده و رفع مشکلات آنها‌را به چرخه ایجاد بازگرداند , و بهتر است به‌جای ایجاد شهرک صنعتی تازه , شهرک‌های موجود را بسط دهیم که در این راستا زمینه توسعه شهرک‌های صنعتی توس و ماشین ابزار در این استان آماده شده‌است .

حالا ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان خراسان رضوی درحال بهره‌برداری و یک هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی هم در این مناطق درحال ساخت و ساز است .

*** بسط صنایع معدنی و ساختمان سازی

معاون هماهنگی کارها اقتصادی استانداری خراسان رضوی , توسعه ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی و همینطور صنایع معدنی در‌این استان را دو فرصت جدید برای رفع مشکلات کرونا و رونق صنعت این استان دانست و اظهار‌کرد :

اکنون کشور در حالت بسیار دشوار اقتصادی به‌سر میبرد و بر اساس آمار موجود ۱۰ درصد از شاخص‌های کلان اقتصادی کشور , در نتیجه تحریم‌ها کاهش یافته است .

شیوع بیماری کرونا نه ‌تنها اقتصاد ایران بلکه اقتصاد کل دنیا را با مشکلات حیاتی مواجه کرده و نرخ بیکاری را در برخی کشورها تا ۶ درصد ارتقاء داده است .

*** دو عامل تحریم و کرونا موجب کاهش در بازار عرضه

علی رسولیان در مورد کاهش تقاضا در عرصه بازار به دلیل شیوع کرونا , ادامه داد :

شیوع کرونا در میدان بازار استدعا را به شدت کمتر کرده و بر عرضه محصول و سرویس ها تأثیر منفی گذارده و سرمایه‌گذاری‌ها را تا ۴۵ درصد کم کرده است .

حدود ۴۰ درصد شاخص‌های بورس هم در جهان ریزش داشته و رویش میانگین اقتصاد دنیا را به منفی ۶ درصد رسانده است .

در ایران دو دلیل تحریم ها و شیوع کرونا هر دو ضربه ی بزرگی به اقتصاد سرزمین وارد نموده است که موجب شده در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی به حد تامین , حداقل ها برای ساخت در امر واردات مواد اولیه با ارز آزاد یا به هر مبلغی برسند .

*** سهم اشتغال در سال ۹۸

نائب رئیس هماهنگی کارها اقتصادی استانداری خراسان رضوی در ارتباط با ایجاد زمان های شغلی در سال ۹۸ با وجود مشکلات اقتصادی بیان کرد :

استان خراسان رضوی در سال ۹۸ و گذشته از شیوع ویروس کرونا با وجود محدودیت و مشکلات اقتصادی پرورش قابل قبولی داشته است .

سهم ۱۳٫۷ درصدی تولید فرصت های شغلی کشور در سال ۹۸ مربوط به استان خراسان رضوی است .

سرمایه‌گذاری صنعتی استان هم ۸۵ درصد و مصرف برق و گاز صنعتی آن ۱۰ تا ۱۱ درصد پروش یافت .

*** ضرر کرونا به شرایط اقتصادی خراسان رضوی

او در رابطه با تغییر تحول شرایط اقتصادی , استان خراسان رضوی بعد از شیوع کرونا اظهار‌کرد :

پس از شیوع کرونا شرایط اقتصادی خراسان رضوی کاملاً تغییر کرد و از آنجا که بخش قابل توجهی از اقتصاد استان وابسته به گردشگری و زیارت بود , تعطیلی این حوزه و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به آن آسیب بسیار به اقتصاد استان وارد کرد , و شاید خراسان رضوی در بین استان‌های دیگر بیشترین جراحت را از کرونا متحمل شد .

*** فعال‌کردن صنعت های معدنی

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک  در ادامه با بیان فعال کردن بخش معدن و ساختمان در رونق اقتصادی استان ادامه داد :

در حال حاضر می‌توان با فعال کردن دو بخش صنایع معدنی و فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی بسیاری از حوزه های صنعت و تولید استان را فعال کرد و رونق بخشید .

هنوز تقاضا در ایران و دنیا برای صنایع معدنی موجود است .

در طول سه یا چهار ماه قبلی تفاهم نامه‌هایی با شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو و شرکت مس ایران در استان خراسان رضوی انعقاد شد , تا هرچه سریع‌تر با به مزایده گذاشتن معادن , حوزه صنعت های معدنی در استان را بیش از گذشته فعال کرد .

همینطور گنجایش بسیار در حوزه ساختمان‌سازی و فعالیت‌های عمرانی در خراسان رضوی به‌ویژه مشهد وجود دارد و ۴۰ تا ۵۰ درصد حوزه صنعتی به ساختمان‌سازی وابسته هستند که با رونق فعالیت‌ها درین بخش می‌توان صنایع وابسته را توسعه بخشید .

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک

***حل مشکلات با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک , معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در پایان با بیان اینکه طی چند سال اخیر اقدامات بسیار برای توسعه زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان انجام گرفت , بیان کرد :

هنوز مشکلات بسیار در واحدهای صنعتی وجود داردکه باید برای رفع آنان و تأمین همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای بخش ایجاد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان همت کرد .

شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی طی دو سال پیشین در حوزه رونق ساخت باطن و بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان , برگزاری نمایشگاه‌ها و به نمایش گذاشتن توانمندی‌های داخلی همت فراوان کرد که از اقدامات مناسب در دوران تحریم به‌شمار میرود .

همینطور بایستی توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی , شناسایی واحدهای صنعتی که در شهرک‌ها زمین در اختیار گرفته و درگیر کار نیستند , تأمین زمین برای کار واحدهای نو , شناسایی واحدهای تعطیل و نصفه تعطیل و یاری به احیاء آنها‌را مورد تأکید قرار اعطا کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top