دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

یکی از عواملی که به افزایش قیمت دلار در روزها و هفته‌های گذشته سبب شده , تاثیراتی است که تجارت ایران و تمام کشورهای دنیا از شیوع ویروس کرونا اخذ کرده‌اند . بر اساس برآوردهای جهانی , احتمالا حجم تجارت بین المللی در سال ۲۰۲۰ , حدود ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت و این مسئله برای بسیاری از دولت‌ها مشکل‌ساز شده و رشد اقتصادی آنها را کاهش میدهد .

او با اشاره به آمارهای صادراتی ایران در ماه‌های گذشته گفت : آمارهای صادراتی این ماه‌ها نیز از آن حکایت می‌کند که صادرات ایران بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و حتی در در صورتی که در ماه‌های پیش‌رو بخشی از این آمار جبران شود , همچنان باید توقع داشت که میزان صادرات کشور به حد سابق نرسد .

قیمت دلار

رییس اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و چین با اشاره به تداوم تحریم‌های آمریکا برعلیه اقتصاد ایران و کاهش فروش نفت , گفت : آمارهای سال گذشته نشان می داد که با وجود تحریم , ما جزو نیاز ارزی کشور را با فروش نفت تامین کرده بودیم اما در سال جاری با توجه به تداوم تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت , احتمالا میزان صادرات کشور در این حوزه بار دیگر کاهش خواهد یافت و صادرات محصولات وابسته به نفت که یکی از اصلی‌ترین کالاهای سبد صادراتی ما را تشکیل میدهد نیز پایین خواهد آمد .

حریری بالا بودن نرخ تورم را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر افزایش نرخ ارز دانست و اظهار کرد : متاسفانه در سال‌های گذشته , نرخ تورم در ایران همواره دو رقمی بوده است و حتی اگر برایند هر ساله قیمت یک محصول را با نرخ تورم بگیریم , افزایش قیمت امری قابل پیش‌بینی خواهد بود .

رییس اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و چین ادامه داد : میانگین نرخ دلار ایران در سال قبل حدودا ۱۴ هزار تومان بوده است و اگر نرخ تورم را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نیز در لحاظ بگیریم , این که دلار به حدود ۲۰ هزار تومان رسد , یعنی طبق نرخ تورم و مشابه بسیاری از دیگر کالاها رشد قیمت داشته است .

 

قیمت ارز در طول روزهای گذشته بار دیگر صعودی شده و بانک مرکزی اعلام کرده علت این اتفاق شوکی جدید به‌این بازار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top