تولید فولاد در دنیا با همه گیری کرونا کاهش یافت

تولید فولاد در دنیا با همه گیری کرونا کاهش یافت

سال ۲۰۲۰ در حالی آغاز شد که کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند به سبب امضای فاز اول توافق تجاری ایالات متحده و چین , روزهای خوبی در انتظار بازار فولاد باشد اما با شیوع ویروس کرونا تولید فولاد با کاهش رو به رو است .

 

 

 

*** تولید فولاد در جهان

 

 

به نقل از خبرگزاری صنایع , سال ۲۰۲۰ در حالی آغاز شد که به زعم کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می شد به سبب امضای فاز اول توافق تجاری ایالات متحده و چین مبنی بر پایان‌دادن به جنگ تجاری میان دو مرزو بوم , فشار سنگین ناشی از نزاع تجاری و تعرفه‌ای فزاینده این دو سرزمین بر بازار کالاهای صنعتی و تولید ها فلزی , همانند بقیه بازارها برطرف شود و روزهای خوبی منتظر اقتصاد جهانی باشد .

 

بعداز این‌که ویروس کرونا به تدریج از چین به سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرد , دولتمردان همه کشورها برای جلوگیری از گسترش بیشتر این بیماری , اکثر کسب و کارهای تجاری را به حال تعلیق درآورند .

 

تعطیلی بازارهای کسب و کار سبب شد بهای انواع کامودیتی ها از جمله فولاد و فلزات اساس ( مس , آلومینیوم , روی و … ) به باعث کاهش تقاضا با کاهش چشمگیر روبرو شود .

 

جدیدترین گزارش منتشر شده توسط اتحادیه‌فولاد جهان نشان می‌دهد در ماه ژوئیه میزان تولید فولاد ۶۴ کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با کاهش ۲ . ۵ درصدی روبرو شده‌است .

 

ولی در میان کشورهای متعدد در جهان , ‌ اگرچه میزان تولیدفولاد رو به کاهش گذاشته است .

 

میزان ایجاد این فلز در چین به عنوان اولین تولیدکننده‌فولاد در جهان رو به افزایش نهاده است .

 

 

 

*** تولید فولادخام در جهان

 

 

بنابر اعلام اتحادیه‌فولاد جهان , در مدت زمان مذکور ۱۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولادخام در دنیا تولید شد که سهم چین حدود ۹۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود . میزان ساخت فولاد خام در چین در مقایسه با مدت زمان شبیه در سال ۲۰۱۹ میلادی با ارتقاء ۹ . ۱ درصدی روبرو شده‌است .

 

ژاپن و کره جنوبی هم درین مدت به ترتیب ۶ میلیون و ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام ایجاد کردند که در مقایسه با سال گذشته میلادی با کاهش ۲ . ۷ و ۸ . ۳ درصدی روبرو شده‌است .

 

به نقل از انجمن جهانی فولاد در ماه آوریل ۲۰۲۰ ( اردیبهشت – خرداد ) , میزان ساخت جهانی فولادخام در مقایسه با بازه زمانی زمان شبیه در سال قبلی ۱۳ درصد ریزش داشت و به ۱۳۷ میلیون بدن رسید . این در حالی است که میزان ساخت چین در این مدت در مقایسه با سال قبلی تفاوت چندانی نشان نمی دهد .

میزان تولید فولاد هند هم به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ جهان در ماه آوریل ۶۴ درصد افت نشان اعطا کرد . همچنین تولید فولاد آمریکا عنوان چهارمی تولیدکننده برتر جهان ۳۲ درصد ریزش داشته است .

 

فولاد ایران

 

*** فولاد در ایران

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع , صنعت فولاد ایران با سابقه بیش از نیم قرن , امروز در بین رقبا در خاورمیانه از نظر تولید و صادرات حرف نخستین را می زند و انتظار می رود تا ۱۴۰۴ از مرحله دهم جهانی هم با ارتقای جایگاه به رده هفتم رسد .

 

برپایه داده های طرح جامع فولاد کشور , عمده تولید کنندگان فولاد در خاورمیانه کشورهای ایران , عربستان , امارات و قطر می باشند که سهم کشورمان با تولید حدود ۲۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶۹ درصد ثبت شد .

 

اگرچه که نو ترین آمارهای معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت با انجمن تولید کنندگان فولاد ایران مرتبط با عملکرد سال ۹۸ اختلاف یک میلیون تنی دارد , البته در جایگاه کشورمان در منطقه خللی ایجاد نمیکند .

 

وزارت صنعت مجموع تولیدفولاد سال قبل را ۲۸ میلیون تن بنابر پیمان معاونت امور معادن و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران رقم ۲۷ میلیون تن را اظهار‌کرد .

 

آمارهای مورد بررسی حاکی از آن است که کشور عربستان با ۱۵ درصد ساخت , امارات با ۹ درصد و قطر با هفت درصد با مسافت بسیار مضاعف در منطقه پشت سر کشور ایران قرار گرفته اند .

 

از دیگر سو , براساس مطالعات طرح جامع فولاد کشور , جمهوری اسلامی ایران , عربستان و امارات علاوه براینکه وسیع ترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه محسوب می‌شوند , بیشترین مصرف‌فولاد را نیز دارند .

 

حقیقت این‌که سه کشور یاد شده خاورمیانه , ( جمهوری اسلامی ایران , عربستان و امارات ) بیشتراز ۷۰ درصد سهم مصرف فولاد را در‌این منطقه به خود اختصاص داده اند .

 

کشور ایران ۳۸ درصد مصرف , عربستان ۲۱ درصد و امارات ۱۵ درصد را دارند و سپس عراق با ۶ درصد و بقیه کشورها در مجموع ۲۰ درصد مصرف را از آن خود ساخته اند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top