250 صادر کننده متخلف به قوه قضاییه معرفی شدند

250 صادر کننده متخلف به قوه قضاییه معرفی شدند

روابط عمومی بانک مرکزی اطلاعات مرتبط با ۲۵۰ نفر صادر کننده متخلف که بخشی از مجموع ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی را برنگردانده‌اند را به مرجع محترم قضایی ارسال نموده است .

*** انتشار اسامی صادرکننده متخلف

به نقل از خبرگزاری صنایع , بانک مرکزی درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات اطلاعیه‌ای به شرح زیر منتشر کرد :

بسم‌الله الرحمن ‌الرحیم

بانک مرکزی کشور ایران در راستای اجرای سیاست‌های کلان کشور و با دقت به اهمیت و ضرورت رجوع ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور به منظور تأمین مواد اولیه و کالای واسطه‌ای بخش‌های تولیدی/صنعتی کشور در جهت حفظ اشتغال , تولید و رفاه مردم , مبنی بر سیاست‌های تعیین شده توسط کمیته ماده ( ۲ ) مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی , دستورالعمل‌های واجب برای برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را تنظیم و از سال ۱۳۹۷ بیان نموده است .

این بانک طی دو سال گذشته جلسات متعددی با اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی درباره با تشریح اوضاع و شرایط و اهمیت برگشت ارز صادراتی در این موقعیت به منظور کمک به رشد تولید و اشتغال کشور و تقویت ثبات اقتصادی برگزار نموده است .

*** اقدامات قضایی در پی عدم بازگشت ارز صادراتی

صادر کننده متخلف

در پی نامه بانک مرکزی در خصوص ارسال ۲۵۰ نفر صادرکننده متخلف , آمده است :

خوشبختانه طی دو سال اخیر , با وجود شدیدترین تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌های اعمال شده در قالب جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشور , با همراهی و همکاری فعالان دلسوز و متعهد بخش‌های مختلف اقتصادی و هماهنگی دولت و سایر دستگاه‌های حاکمیتی , چه بسا علی‌رغم بروز و شیوع بیماری کرونا , روال تأمین ارز مواد اول تولید و تهیه کالاهای اساسی به نحو نسبتاً مناسبی اجرا شده‌است که این مهم ماحصل تلاش و همراهی بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان و صادرکنندگان اصیل و متعهد به جامعه و دوستدار کشور عزیزمان بوده است . لذا بانک مرکزی ضمن قدردانی از تمامی تلاش‌های این عزیزان انتظار دارد که با دوام این وضعیت به خدمت‌رسانی به مردم عزیز کشورمان اهتمام داشته باشند .

در کنار این مورد عده‌ای در شرایط جنگ تمام عیار بر علیه کشور , بدون توجه به سیاست‌های کلان ابلاغی با بهره‌مندی از منابع و امکانات کشور مبادرت به صادرات کالا از کشور کرده و هیچ‌گونه مدارک و مستنداتی درخصوص بازگشت ارز حاصله به چرخه اقتصادی ارائه نکرده‌اند .

بانک مرکزی در مرحله نخستین اطلاعات مربوط به ۲۵۰ نفر صادر کننده  شخص حقیقی و حقوقی , که بخشی از مجموع ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی را برنگردانده‌اند , را به مرجع محترم قضایی ارسال کرده و چه بسا بعداز شکایت هم به منظور مساعدت , جلسات متعدد به منظور برگشت ارز حاصل از صادرات با آنان برگزار نموده , لیکن متأسفانه کماکان از برگشت ارز اجتناب کرده‌اند

ضمن قدردانی از همیاری و پیگیری‌های بسیار موثر مراجع محترم قضایی و دستگاه‌های نظارتی در تحت پیگرد قرار دادن افراد متخلف , بانک مرکزی به منظور پیگرد سایر افراد که در بازگشت ارز حاصل از صادرات برابر سیاست‌های ابلاغی مبادرت ننموده‌اند , از طریق مراجع محترم قضایی اقدام خواهد کرد .

*** بازگشت ارز صادراتی

به نقل از خبرگزاری صنایع , در پایان نامه ارسال اسامی ۲۵۰ صادر کننده متخلف به قوه قضائیه , آمده است :

خاطر نشان می‌سازد با عنایت به بسته سیاستی مصوب مورخ ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۴ , همه صادرکنندگان مکلف میباشند برابر ضوابط ابلاغی نسبت به برگشت و عرضه ارز صادرات خود به چرخه اقتصادی اقدام نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top