20 هزار کیلومتر مربع از زمین های محدوده معدنی آزاد شد

20 هزار کیلومتر مربع از زمین های محدوده معدنی آزاد شد

معاون سازمان زمین‌شناسی از آزادسازی ۲۰ هزار کیلومتر مربع زمین های محدوده معدنی خبر داد .

 

*** آزادسازی ۲۰ هزار کیلومتر مربع زمین های محدوده معدنی

 

به نقل از خبرگزاری صنایع , محمد باقر درّی با اعلام این مطلب , اظهار داشت :

 

بررسی کارنامه دولت دوازدهم در بخش اکتشاف نشان می‌دهد که ۲۰ هزار کیلومتر مربع آزادسازی تمام پهنه‌ها و بخش اعظم محدوده‌های اکتشافی انجام شد .

 

در دولت دوازدهم گام‌های بلندی در اجرای اکتشافات عمقی و اکتشافات در مقیاس یک‌ بیست‌و پنج ‌هزارم انجام شد .

 

تا به امروز تعداد نقشه های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌ و پنج‌ هزارم به ۲۸۰ برگه بالغ شده است و در زمینه نقشه‌های ژئوشیمیایی اکتشافی در مقیاس یک ‌بیست‌ و پنج ‌هزارم نیز تعداد ۱۱۹ برگه یا این که محدوده آنومال به چاپ رسید .

 

شمار نقشه زمین‌شناسی – معدنی در مقیاس یک‌ پنجاه ‌هزارم و بزرگتر به وسعت ۲۰۰هکتار ( بالغ بر ۲۵ محدوده ) هم اجرا شد .

 

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سال گذشته عملیات شناسایی ذخایر معدنی در وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع را انجام داد و امسال هم این امر تداوم دارد و در عین حال آزادسازی ۶۰ محدوده پهنه اکتشافی از سال قبلی آغاز شد که ۳۰ محدوده آزاد شده و این کار امسال هم دنبال خواهد شد .

زمین های محدوده معدنی

*** ذخایر معدنی

نائب رئیس اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه ابلاغ داشت :

 

برپایه آمارهای وزارت صنعت , معدن وتجارت , میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور حدود ۶۰ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۳۵ میلیارد تن قطعی و سایر احتمالی است .

 

تیم فعالیتی که برای اکتشاف ذخایر نهفته و عمقی تا پایان سال قبل انجام شد در وسعت ۱۴۳ هزار کیلومتر مربع بود و با میزان نیاز کشور فاصله دارد و درعین حالا میزان نیاز کشور به انجام ژئوفیزیک هوایی بالغ بر دو میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر خطی است .

 

او پیرامون حفاری اکتشافی صورت گرفته در دولت دوازدهم توضیح اعطا کرد :

 

این سازمان در بخشها مختلف کشور ۳۰ هزار متر حفاری اکتشافی انجام داد و برداشت ‌های ژئوفیزیک زمینی نیز به تعداد ۱۰۹ هزار و ۳۱۸ نقطه انجام گرفت .

 

برداشت ژئوفیزیک هوایی در ۵۶۰ هزارکیلومتر خطی و معرفی ۵۶۰ آنومالی از مواد معدنی متعدد از دیگر دستاوردهای این بخش به حساب آورده می شود .

 

امروز سازمان زمین شناسی به نمایندگی از دولت , کار اکتشاف را عهده‌دار است و بهره‌برداری توسط بخش‌های دولتی و خصوصی انجام میشود .

درّی گفت : واقعیت اینکه کار اکتشاف پهنه اکتشافی به وسعت حدود ۲۰ هزار کیلومترمربع از دستاوردهای اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دولت دوازدهم به حساب آورده می شود .

 

انجام مزایده و واگذاری پروانه اکتشافی و گواهی کشف به بخش خصوصی و شرکت‌های دولتی ۳۴ نوبت بوده که به صورت بخش اعظم دربرگیرنده مواد معدنی طلا , مس , سرب و روی , پلی‌متال و موادسازنده نادر خاکی بوده است .

 

*** قیمت‌گذاری معدن

, معاون سازمان زمین‌شناسی در پایان , اظهار داشت :

اداره زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی سرزمین در مدت دو سال قبل مزایده‌ها را انجام می دهد و مبنای محاسبات را بر اساس بها افزوده و ارزش ماده معدنی در لحاظ می گیرد که این امر به صرفه‌تر است .

گزارش‌های مربوط به معدن در معرض سنجش کارشناس رسمی دادگستری قرار میگیرد و قیمت‌گذاری معدن بر اساس نظر کارشناس و ارائه داده ها به خریدار انجام می‌شود و خریدار بعداز راستی‌آزمایی و ارزیابی ریسک وارد عمل می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top