حقوق بازنشستگان مشاغل مضر سلامتی افزایش مییابد

حقوق بازنشستگان مشاغل مضر سلامتی افزایش مییابد

ناهید حیدری مدیرکل مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی , با تشریح جزئیات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور بیان کرد : سوابق این گروه از بازنشستگان به نسبت میزان پرداخت حق بیمه آن ها محاسبه شده‌است , به عبارت دیگر در فرمول متناسب‌سازی , برای این گروه از بازنشستگان ضریب سنواتی ۲۰ سال و مبلغ مستمری آنها بر مبنای سقف سابقه , یعنی ۳۰ روز حقوق و دستمزد در نظر گرفته شده‌است .

 

حیدری سقف دریافتی بازنشستگان بعد از متناسب‌سازی را , ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برای مستمری بگیران با ۳۵ سال سابقه ذکر کرد و گفت : در فرمول متناسب‌سازی , برای تشویق بیمه‌شدگانی که با سنوات بیشتری از ۲۵ تا ۳۵ سال بازنشسته شده‌اند ضریب ترغیب در نظر گرفته شده‌است .

 

وی ادامه داد

: با نظر وزیر رفاه و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تصمیم بر این شد که دریافتی حداقل‌بگیران در دو گروه ۳۰ و ۳۵ سال سابقه کار , پس از متناسب‌سازی , کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۳ میلیون تومان نباشد . به بیان دیگر , مستمری‌بگیرانی که حقوق آن‌ها با وجود ۳۰ و ۳۵ سال سابقه کار کمتر از این مبالغ بود از ضریب تطبیق برخوردار شدند تا حقوق آنها به کف مورد نظر رسد .

 

حیدری در پاسخ به اینکه آیا مصوبه جدید دولت برای افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران , شامل بازنشستگان نیز می‌شود , گفت : این مصوبه مربوط به بازنشستگان نیست و حق مسکن بازنشستگان از ابتدای سال دو مرتبه ارتقا یافته است .

حقوق بازنشستگی

 

وی خاطر نشان نمود

: از ابتدای سال ۹۹ مجموع حق معیشت و مسکن مستمری‌بگیران دو مرتبه افزایش یافته و از ۷۰ هزار تومان در سال ۹۸ ابتدا به ۹۰ هزار تومان در آغاز سال ۹۹ رسید و پس از متناسب‌سازی حقوق‌ها , از ابتدای مردادماه به ۱۹۰ هزار تومان افزایش یافته است .

 

حیدری با بیان این‌که متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی طبق بند ب ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی انجام شد , گفت : سازمان موظف بود که طبق این برنامه ۵ ساله هر زمان ذیل ساخت‌ها را فراهم دید نسبت به متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران اقدام نماید . بنابراین به محض تامین مالی , جلساتی را با حضور کارشناسان و نمایندگان کانون‌های خوب بازنشستگان برگزار کرد و بعد از بررسی سناریوهای مختلف , با موافقت کانون‌های بازنشستگی به فرمولی بر اساس میزان مشارکت بیمه شدگان در پرداخت حق بیمه ( مبلغ حق بیمه ) و مدت زمان پرداخت حق بیمه ( سوابق ) رسیدیم .

 

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی

با اشاره به دو نوبت افزایش حقوق بازنشستگان در سال‌های ۸۱ و ۸۸ گفت : در آن زمان , رقم سرانه‌ای به دریافتی مستمری بگیران افزوده شد و همسان‌سازی صورت گرفت , نه متناسب‌سازی . ولی از اولِ مرداد ماه ۱۳۹۹ طرح متناسب‌سازی اجرا شده‌است و حقوق مستمری بگیران از جمله بازنشسته , از کارافتاده و بازمانده که از صفر تا ۳۵ سال سوابق داشتند , ارتقا پیدا کرد . این افزایش به جز ارتقاء دستمزد معمول بود که هر سال انجام می‌شود و در سال ۱۳۹۹ برای حداقل بگیرها ۲۶ درصد و برای بقیه رده‌ها , ۱۵درصد به علاوه ۱۶۶ هزار تومان محاسبه شد .

 

او متناسب‌سازی دستمزد را اقدامی‌بسیار بزرگ و اثر گذار در شرایط اقتصادی امروز دانست و بیان کرد : فرمول اجرای این ضابطه , کاملا مطابق با عدالت بیمه‌ای است و هر کس بر اساس آورده خویش در صندوق , از متناسب‌سازی سهم می‌برد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top