آیا ارزانی دلار قیمت بازار مسکن را کاهش می‌دهد؟

علیرضا سرحدی، تحلیلگر بازار مسکن در یادداشتی نوشت: در تحلیل‌های جدید از حالت بازار تمسکن، بخش اعظمی از افت بها دلار تحت عنوان اهرمی برای کاهش بها یاد می کنند و می بایست اذعان کرد که بها دلار بی نتیجه بر بازار مسکن نمی باشد. اگر چه که نوسان‌های دلار روزانه است و موقعیت بازار مسکن در بلند مدت، شش ماه و یکسال برآورد میگردد. با این وجود اثرگذاری دلار بر بازار مسکن به معنای ارزان شدن مسکن نمیباشد و در غایت، اثر نزولی دلار درین بازار خود را در رکود بازار مسکن نشان می دهد. در زمان سکون، قیمت‌ها کاهش پیدا نمی کند بلکه کاهش داد و ستد ها، فروشندگان حقیقی و واقعی یا این که سرمایه گذارانی که به رجوع و برگشت سرمایه خویش نیاز دارا هستند را، به قیمت‌های کمتر راضی میکند.

تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن

وی در ادامه از تأثیر قیمت دلار بر مصالح ساختمانی نوشت: هر چند بها بسیاری از مصالح ساختمانی و نهاده‌های تولید در بخش مسکن به ارزش ارز بستگی دارد البته کاهش بها دلار، اثرآنچنانی بر کاهش ارزش این مصالح ندارد. از جمله این مصالح آهن و سیمان است که چه بسا اگر دلار از 30 هزار تومان به 20 هزار تومان رسد و در حدود 50 درصد کاهش قیمت را ثبت نماید، همگام با دلار، ارزان نمیشود. به این ترتیب، کاهش ارزش دلار از این نظر نیز، اهرم ارزانی در بازار مسکن نمی باشد بلکه رکود را تعمیق می کند.

 

بازار مسکن و تاثیر دلار بر روی آن

رکود قیمت مسکن

سرحدی بابیان این‌که مهمترین علتی که قادر است بازار مسکن را از رکود بیرون کرده و بر قیمت‌ها اثر بگذارد، امنیت اقتصادی است؛ افزوده: هنگامی که تولید در بخش مسکن رونق بگیرد و تولید مسکن تحت عنوان شغل مطرح شود، داد و ستد زمین، سازندگی و داد و ستد مسکن رونق میگیرد. هنگامی که امنیت اقتصادی موجود است، سازنده نگران این نمی‌باشد که آیا خانه ای که می‌سازد مشتری دارد و سرمایه‌گذاری که صورت گرفته برگشت دارد یا این که نه. در حال حاضر، باتوجه به کاهش مرحله پیش بینی پذیری اقتصادی، سپرده گذاری در بخش ساخت مسکن کاسته شده و سازندگان رغبتی به ساخت نشان نمی‌دهد.

وی در ادامه نوشت: باتوجه به مجموع دست اندرکاران، پیش بینی می شود رکود در بازار مسکن سنگین تر شود. با این وجود کاهش عرضه تحت عنوان مانعی در مسیر کاهش ارزش عمل می‌نماید و بنابراین به قوانینی می رسیم که از آن با نام بی حرکتی تورمی یاد می نمایند. قوانینی که علاوه باوجود کاهش تقاضا، قیمت‌ها کاهش پیدا نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top