10 صندوق پروژه تا پایان شهریور به بورس افزوده می شود

10 صندوق پروژه تا پایان شهریور به بورس افزوده می شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی از عرضه ۱۰ صندوق پروژه در بورس تا پایان شهریور خبر بخشید .

*** مالیات

به نقل از خبرگزاری صنایع , فرهاد دژپسند در رسانه ملی درباره مالیات , اظهار داشت :

 

قرار بود در باره مالیات قوانین را تصحیح و تأمین نیاز کنیم .

 

در مالیات ارزش افزوده و پایانه فروش در حال تحقق است البته درباره مالیات مستقیم هنوز توفیق نیافتیم و لایحه مهمی است و امیدوارم با فوریت در دولت قبل , از مهرماه به مجلس ارائه شود .

 

تحت عنوان وزیر اقتصاد خدا را شاکرم و سپاسگزار مقام معظم رهبری هستم که اقتصاد را امر محوری قرار دادند و در دیدار ویدیو کنفرانس با ایشان , بخش عمده گفت وگوها درباره اقتصاد بود .

 

وزارت اقتصاد مباحث مختلفی را شامل می شود و در هر حوزه ای می توان عملکرد را بیان کرد و نیز می شود آنچه مقرر بوده و بدان نرسیدیم را عنوان کنیم .

در فضای کسب و عمل , اقدامات بسیار خوبی انجام شد ; کاری که در ۷۳ روز در ثبت شرکت طول میکشید , اکنون به ۷۲ ساعت تقلیل یافته است .

 

می خواستیم در هفته دولت همین سال گمرک هوشمند را رونمایی کنیم که چیره نشدیم . نظارت پیشینی را به نظارت پسینی تبدیل کردیم و قدم های خوبی در این راه برداشته ایم .

 

وزیر اقتصاد در ادامه ذکر کرد :

 

در نظام بانکداری اصلاحات خوبی انجام شد و گواهی بانکداری دیجیتال را ابلاغ کردیم البته در واگذاری دارایی مازاد بانک ها , آنچه می خواستیم حادثه نیفتاد .

امروز فارغ از مراجعه به بانک , می توانیم حساب گشوده کنیم و درخواست تسهیلات کنیم ; اما کلیه بانک ها این قابلیت را ندارند . کلیه بانک های مدنی به‌این سطح نرسیدند و امیدوارم در این راه با گام های مؤثر , موفقیت حاصل شود .

 

*** بازار سرمایه

 

دژپسند پیرو بیان داشت :

 

برای واگذاری دولتی ها , روش های مختلفی را تجربه کردیم ; از مذاکره تا مزایده و برخی موردها هم به چالش هایی منتهی شد . ما روشی را انتخاب کردیم که به مردمی سازی برسیم . زمانی شرکت های را به بورس می‌بریم , در محیطی شیشه ای قرار می گیرند و برای همه قیمت یکسان است و در ادامه چهار پالایشگاه را به بورس ارائه میکنیم .

 

او بابیان این‌که «امیدوارم از این مجال برای توزیع ثروت دربین مردم استفاده کنیم» یادآور شد :

 

پروسه عرضه صندوق های ای تی اف ادامه دارد و از دولت مجوز گرفتیم بتوانیم این مهم را انتشار کنیم .

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه خاطر نشان نمود :

برای واگذاری ها تا پایان سال برنامه داریم و واگذاری ها , دولتی و خصوصی است .

 

بر طبق مصوبه و تفاهم‌نامه با وزارت صمت قرار است ۵۰ شرکت خصوصی به عنوان سهام اولیه در بورس ارائه شود . تا پایان سال حداقل ۵۰ شرکت را در‌این بخش داریم و تا پایان آذر ۷ شرکت مدنی را وارد بازار سرمایه کرده و ۱۸ شرکت دولتی دیگر را هم مهیا عرضه در بازار سرمایه خوا‌هیم کرد .

 

۱۰ صندوق پروژه تا پایان شهریور در بورس عرضه می شود .

 

با وزارت راه ۱۲ طرح را کاندیدای توزیع دار در بازار سرمایه کردیم و در واگذاری ها تنوع دادیم . کسی که وارد بازار سرمایه می شود با تنوع عرضه های اولیه بازار روبرو می شود .

 

پذیره نویسی کمپانی سهامی عام را هم انجام خوا‌هیم اعطا کرد و برنامه ما برای هفت ماه باقی و تا پایان دولت دوازدهم , این است موارد یادشده را به سهولت پوشش میدهیم .

 

 

 

*** تحلیل از بورس

دژپسند درباره تحلیل از شرایط کنونی بورس عنوان کرد :

 

هنگامی وارد بورس می شویم به منزله این است که چنانچه من شناگری باشم که شنا بلد نیستم , درصورتی که وارد دریا شوم برای اینجانب دشواری هایی رخ می‌دهد و گاه که دریا مواج می شود باید مهارت داشته باشم . وقتی شما به محیطی با ریسک و نوسان وارد می شوید , می بایست میانه را مشاهده کنید و باید یک تا دوسال را پیش بینی فرمائید تا از این سرمایه گذاری , فایده مناسب ببرید .

 

امروز کسی که وارد بازار سرمایه می شود می داند بایستی عصر نوسانی را طی نماید . در ۱۰ روز اخیر مشکلاتی داشتیم و برخی عامل ها , واقعی و برخی غیر واقعی بود و نوسانات تغییر‌و تحول کرد اما امروز با فضای مناسبی بازار , برگشت و امروز حقیقی ها حضور مطلوبی در بازار سرمایه داشتند .

 

نمیخواهم آرمانی کلام کنم البته میگویم با برنامه هایی که داریم بازار سرمایه میتواند قابل اعتماد باشد . اینجانب جای مالکان سهام نمی توانم بنشینم . می بایست شخصی به آیتم ها نگاه کرده و آیتم برتر را تعیین کنیم و در تصمیم گیری , مطالعه و مشاوره و معامله داشته باشیم . نباید سریع تصمیم بگیریم و راجع به دارایی ها باید با حضور مشاوران تصمیم گیری شود .

 

 

 

** فروش اوراق نفت

 

 

بورس

دژپسند درباره فروش سهام نفت اذعان کرد :

 

دو دیدگاه متفاوت درین باب داریم ; یک بینش این است که اجازه قانونی برای این با اهمیت وجود دارد و بعضا قائل بدین هستند که می بایست مراحلی طی شود . شورای اقتصاد مصوبه داده است و اینجانب آنرا امضا کرده ام و این مصوبه صادر شده‌است . دیدگاه مخالف نیز در این زمینه هست البته فعلاً دست نگه داشته ایم تا وضعیت انتخاب تکلیف شود .

 

 

 

*** چشم انداز اقتصاد

 

 

او در ادامه توضیح بخشید :

 

از آبان سال گذشته پیگیر هستم و اقتصاد ما به کریدور تأمین مالی سوم نیاز دارد و بازار سرمایه می تواند این نقش را ایفا نماید . ما اگر بخواهیم نقدینگی را به سمت تولید ببریم این بهترین مسیر است .

 

در صورتی می خواهیم شفافیت و رقابتی کردن را دنبال کنیم , این بهترین محیط است . به عنوان نمونه , نیمه دوم سال قبلی درباره شستا اطلاعات نداشتیم اما امروز این اطلاعات موجود هست .

 

در بازار سرمایه می توانیم یک زنجیره را پوشش دهیم و هر روز که می گذرد , رده بازار سرمایه بیشتر می شود . مقام معظم رهبری لطف کردند و به خواسته دولت درباره سهام عدالت پاسخ مثبت دادند و عمق بازار سرمایه با خرید و فروش سهام عدالت افزایش یافت .

 

در سنوات آینده , پذیرش در بورس بیشتر خواهد شد . روزی خواهد آمد که اولین مورد برای تأمین مالی , بازار سرمایه خواهد بود و پیگیریم که بورس املاک و مستقلات را تشکیل دهیم . امیدوارم روند متعادل و مثبتی را در روزهای آینده در بورس شاهد باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top