حراج 15700میلیاردی اوراق بدهی

حراج 15700میلیاردی اوراق بدهی

روابط عمومی بانک مرکزی از حراج ۱۵۷۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در ۷ مرداد خبر داد.

*** فهرست اوراق عرضه شده

به نقل از خبرگزاری صنایع , به‌دنبال اطلاعیه روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ راجع‌به فهرست اوراق‌عرضه شده در مرحله بعدی حراج اسناد بدهی دولتی به آگاهی می رساند ; این بانک به جهت عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی , مرحله نهم حراج اوراق بدهی مدنی جهت فروش به بانک‌ها , موسسات اعتباری غیربانکی , صندوق‌های سرمایه‌گذاری , شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را طی روز ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ اجرا میکند .

اوراق‌عرضه شده در این حراج , مرابحه عام , کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه , پرداخت کوپن دوبار در سال , و به شرح جدول زیر است :

لیست اوراق

*** شیوه ثبت نام و شرکت در حراج

بانک‌ها و شرکتهای اعتباری غیربانکی درخواست کننده شرکت در‌این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارش‌های خویش تا ساعت ۱۲ : ۰۰ پنجم مرداد ماه ۱۳۹۹ فقط از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام نمایند . صندوق‌های سرمایه‌گذاری , شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در‌این حراج هم می توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲ : ۰۰ پنجم مرداد ماه ۱۳۹۹ از روش سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند . معاملات مرتبط با به‌این تاراج در ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد .

همینطور همه ارگان های مالی درخواست کننده کمپانی درین تاراج میتوانند سفارش‌های خویش را در هر چهار نماد به طور جدا ارسال کنند . همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج پیشنهاد می شود , تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مد قرار دهند .

*** نبودن الزامی برای پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش اوراق

ذکر این نکته حتمی است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به قبول کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق‌عرضه شده در حراج ندارد . بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌‌کند و وزارتخانه مزبور , نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن دستکم ارزش پذیرفته شده در سازوکار حراج مبادرت می‌‌کند . در نهایت , عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود .

*** تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق فروش رفته در بازار اولیه وجود ندارد

به نقل از خبرگزاری صنایع , مبتنی بر جزء۴ بند «ک» تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ , بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق‌مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است . بنابراین در چارچوب قوانین , بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در مراحل برگزاری حراج , اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری نماید . همچنین , کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق ‌به فروش رفته در بازار اولیه ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top