3 روز تا پایان فرصت برای بازگشت ارز صادراتی

3 روز تا پایان فرصت صادر کنندگان ارز

درحالی فقط ۳ روز به پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی باقی مانده که قیمت ارز در بازار رکوردهای عجیبی را به ثبت رسانده اما بازاری‌ها معتقدند این نرخ‌ها ماندگار نیست .

*** ۳ روز تا پایان مهلت صادرکنندگان

به نقل از خبرگزاری صنایع , طبق اعلام بانک مرکزی , پایان تیرماه آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸ است و این مهلت به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد .

بانک مرکزی برای تمدید مهلت بازگشت ارزهای صادراتی بیانگر آن است که بانک مرکزی بر بازگشت ارزهای صادراتی تا پایان تیرماه مصمم است و بعد از این تاریخ در صورت عدم برگشت ارزهای صادراتی نسبت به اجرای سیاست‌های تنبیهی برای صادرکنندگان متخلف مبادرت خواهد کرد .

درحالی صرفا ۳ روز به پایان مهلت صادرکنندگان برای رجوع ارزهای صادراتی باقیمانده که کماکان بعضی صادرکنندگان به‌امید تمدید این مهلت از سوی بانک مرکزی , نسبت به رجوع ارز صادراتی خویش شک دارند و از این کار امتناع مینمایند .

حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی مرتبط با سال ۹۷ و ۹۸ هنوز از سمت صادرکنندگان بازنگشته است و احتمالاً پس از ۳۱ تیرماه می بایست شاهد برخوردهای جدی قضایی باشیم چراکه سخنگوی دستگاه قضا رسماً اعلام کرده , تمام افرادی که به بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام نکنند تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند .

*** سیل تقاضای صادرکنندگان به گرانی دلار دامن زد؟

اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه همینطور در این خصوص , خاطرنشان کرد :

کلیه کسانی که در حوزه اقتصادی فعال میباشند نسبت به رفع تعهدات و بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام نمایند .

چنانچه به تکالیف خود در مهلت تعیین‌شده عمل کردند کاری نخواهیم داشت در غیر این صورت با تمهیدات مقدماتی که در دادسرا با تشکیل کارگروه‌ها به‌کار گرفته شده‌است , قانون‌شکنان حقیقتاً تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت و مجازات‌های حداکثری در مورد آنها اجرا می‌گردد .

ممکن است یکی از دلایل عدم تمایل بازگشت ارز صادراتی , توصیه اتاق بازرگانی برای تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی ۹۸ تا مهر ۹۹ است ; کمیته ارزی اتاق ایران پیشنهاداتی درباره سهولت بازگشت ارز صادراتی ارائه کرده که یکی از آنها تمدید زمان اعلام‌شده برای ایفای تعهدات ارزی دستکم به‌مدت سه ماه تا پایان مهرماه ۹۹ است .

ارز صادراتی

*** خرید ارز از سوی صادرکنندگان عامل اصلی ارتقا قیمت

عضو هیئت رئیسه اتاق کشور‌ایران در همین رابطه با تأکید بر این که مسافت چهار ماه در حیث گرفته‌شده برای برگشت ارز نتایج از صادرات با اعتنا به محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به‌هیچ‌عنوان ممکن نیست , اظهار داشت :

همین مهلت در حیث گرفته‌شده سبب ساز به شکل‌گیری سیل تمنا در بازار ارز شده‌است که سود آن را نیز در یورش به صرافی‌ها شاهدیم که به ارتقا نرخ ارز دامن زده است .

در روزهای اخیر و هم‌زمان با نزدیک شدن پایان مهلت صادرکنندگان برای رجوع و برگشت ارز صادراتی , بها ارز در بازار بیشتر از گذشته نقطع ی عطف گرفته و منجر ثبت ارزش دلار ۲۵ هزار تومانی در بازار طی روز روز جاری شده‌است ; بازاری‌ها میگویند علت جهش اخیر قیمت ارز ارتقا تقاضا از سمت صادرکنندگان بوده است ; چراکه گروهی از صادرکنندگان برای ایفای تعهدات خویش مجبور به خرید ارز از بازار آزاد شده‌اند .

یکی کارشناسان اقتصادی پیرامون این‌که چرا صادرکنندگان به یکباره نسبت به خرید ارز در بازار آزاد روی آورده‌اند , بیان کرد :

صادرکنندگان میگویند چون بایستی ارز را برگردانیم دنبال خرید ارز برای برگرداندن به بانک مرکزی هستیم , ممکن است این توضیحات درست باشد اما قبل از این با ارزهای خود چه کرده‌اند؟ احتمال دارد بخشی از ارزها به صورت غیررسمی به واردات قاچاق اختصاص داده شده باشد…

در روزهای پایانی تا پایان مهلت صادرکنندگان برای برگشت ارز صادراتی , تکاپوی برخی از صادرکنندگان برای تمدید این مهلت از سوی بانک مرکزی شدت گرفته و تلاش می نمایند تا از بانک مرکزی بازهم مهلت بگیرند البته آنطور که منابع قانونی گفته‌اند این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد .

صادرکنندگان هم میدانند که اگر پس از ۳۱ تیرماه ارز صادراتی را برنگردانند قطعا با سخت‌گیری های بیشتر از سوی بانک مرکزی و قوه قضائیه مواجه خواهند شد .

*** بازگشت و ریزش قیمت‌ها در راه است؟

یکی‌از فعالان بازار در همین رابطه درباره شرایط بازار ارز با وجود رکوردهای بالا و ثبت دلار ۲۵ هزار تومانی , اذعان کرد :

انشالله از سه روز دیگر حتما موقعیت عوض می شود , حتما پس از ۳۱ تیرماه بازارساز ورود جدی خواهد کرد و ارزش ها برمی‌گردند .

فشار صادرکنندگان به بازار ارز نیز بعد از ۳۱ تیرماه کم خواهد شد چراکه با پایان مهلت بانک مرکزی برای رجوع ارز صادراتی , صادرکنندگان باید طبق راهبرد جدید ارزی , با نرخی که بانک مرکزی تعیین می کند ارز را بفروشند و برایشان به صرفه نیست که از بازار آزاد ارز بخرند و به بانک تحویل دهند .

به این ترتیب از اول مردادماه تقاضا برای خرید ارز کاهش دیده گیری خواهد داشت و برهمین اساس نیز فعالان بازار و صرافی‌ها نیز اذعان دارند که نرخ‌های بالایی که این روزها برای انواع ارز بخصوص دلار در بازار آزاد ثبت شده خیلی ماندگار نیست و بانک مرکزی حتماً بعد از پایان مهلت بازگشت ارزهای صادراتی قیمت‌ها را برمی گرداند .

یکی از نشانه‌هایی که کارشناسان ارزی را نیز به کاهش قیمت ارز از روزهای آینده امیدوار کرده , اختلاف بالای قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی است ; فعالان بازار معتقدند بازارساز به زودی با ورود جدی به بازار قیمت‌ها را برمی گردانند و احتمالا اتفاقی مشابه شهریور ۹۷ در انتظار بازار باشد .

بخش اعظمی از بازاری‌ها پیش بینی میکنند که بزودی ریزش شدید قیمت‌ها در بازار ارز صورت خواهد بخشید و این قضیه حتی‌د‌ر کانال‌های دلالی ارز هم ارائه شده و به خریداران هشدار می دهند که فعلاً در قیمت‌های بالا خرید ارز نداشته باشند چراکه حتماً ریزشی سنگین در راه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top